Jan Paweł II oratorium Pielgrzym

Oratorium jest utworem poświęconym zmarłemu papieżowi, naszemu rodakowi Janowi Pawłowi II. Stanowi podziękowanie za pontyfikat, który stał się przyczynkiem do jego kanonizacji.

Treść oratorium nawiązuje do istotnych momentów życia Świętego, jego światowej działalności, która dzięki Boskiemu wstawiennictwu doprowadziła do odnowienia oblicza Ziemi.
Utwór złożony jest z 16 scen przedstawiających refleksje związane z życiem i działalnością Jana Pawła II, które według subiektywnych, autorskich opinii doprowadziły Pielgrzyma do celu – do świętości.
Autorzy Jan Drechsler – libretto i Michał T. Malicki – muzyka i aranżacja wraz z realizatorami – Markiem Klementowskim oraz ks. Bartoszem Podhajeckim deklarują najwyższą jakość artystyczną i techniczną przedsięwzięcia. Organizację całości powierzono Miechowickiemu Stowarzyszeniu Muzyczno – Kulturalnemu Górnicza Orkiestra Dęta ,,Bytom”.

Premiera odbyła się w Bytomiu na Placu Jana III Sobieskiego 2. maja 2014 roku. Przedstawienie  uświetniło obchody 760 – lecia nadania praw miastu Bytom.

Prezydent Miasta Bytomia – Damian Bartyla jako reprezentant władz oraz komitetu honorowego obchodów jubileuszu zaprosił na to wydarzenie gości oraz wszystkich mieszkańców miasta.

Biskup Ordynariusz Diecezji Gliwickiej – Jan Kopiec objął dzieło honorowym patronatem.

Oratorium Jan Paweł II – PIELGRZYM zostało wystawione w Bazylice Jasnogórskiej podczas XXIII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.