Twórcy

JAN DRECHSLER  –  autor libretta Oratorium Śląskiego WZIEMĘWZIĘCI, oratorium Jan Paweł II – PIELGRZYM, tekstu Misterium Muzycznego DROGA KRZYŻOWA, autor Ballady o Błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce oraz większości tekstów do programów Tarnogórskiego Kabaretu Literacko-Muzycznego.

Biografia

Urodził się  w Tarnowskich Górach. Aktualnie mieszka w Zbrosławicach. Z zawodu wyuczonego i wykonywanego jest lekarzem weterynarii.

Tworzył, jak mówi, od zawsze. W czasie studiów we Wrocławiu aktywnie włączył się w kulturalne życie studenckie – pełnił wówczas między innymi funkcję kierownika Klubu Studenckiego Katakumby, brał czynny udział w pracach programowych Środowiskowej Rady Klubów Studenckich.

Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i liderem Tarnogórskiego Kabaretu Literacko – Muzycznego, który od 2006 roku wpisuje się w krajobraz kulturalny miasta. Na  potrzeby  kabaretu   pisze, przygotowuje i wykonuje utwory zawierające  treści zarówno humorystyczne, jak i refleksyjne.  W tym czasie stworzył kilkaset tekstów piosenek o różnorodnej tematyce i nastrojach. Wiele z tych utworów doczekało się melodii, część z nich znaleźć można na płycie pt. „Tarnina”.

Jest współtwórcą oratorium ,,Żywioły”, którego prawykonanie odbyło się w sierpniu  2012 roku w Czechowicach-Dziedzicach.

Stale, od lat  współpracuje z redakcją tarnogórskiego tygodnika „Gwarek”, na łamach którego systematycznie publikuje opowiadania i krótkie formy liryczne, współtworzy komiksy.

Na internetowej stronie tygodnika ,, Gwarek” od lat prowadzi prowadzi bloga.  Jego utwory odnaleźć można też na prywatnej stronie artysty.

Jest autorem wydanych tradycyjnie zbiorów opowiadań i powieści: Utopce Doliny Dramy (2005),  Legendy Radzionkowa (2006),  Historia srebrem pisana (2007),  Legendy Skoczowa i okolic (2008),  Rolada (2009) oraz tomiku poezji Krakowską do nieba (2011).

MICHAŁ TADEUSZ  MALICKI  – kompozytor i aranżer Oratorium Śląskiego WZIEMIĘWZIĘCI, oratorium Jan Paweł II – PIELGRZYM, Misterium Muzycznego DROGA KRZYŻOWA, Ballady o Błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszcze,  piosenek wykonywanych przez Tarnogórski Kabaret Literacko – Muzyczny.

Biografia

Muzyk z zawodu i wykształcenia, głównie związany ze środowiskiem muzycznym Katowic i Krakowa. Przez wiele lat był gitarzystą, kompozytorem, aranżerem i jednym z dyrygentów Orkiestry Radiowej i TV Jerzego Miliana w Katowicach.

Współpracując z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem brał udział w tworzeniu muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland.

W 1990r  zaangażowany przez Zygmunta Krauzego, światowej klasy- największego po Pendereckim – kompozytora muzyki współczesnej uczestniczył w  nagraniach nowych kompozycji dla potrzeb Paryskiego Towarzystwa Muzycznego.

Pisał muzykę dla Krzysztofa Krawczyka (n.p. płyta ,,Psalmy Dawidowe”) oraz czołówki polskiego show-businessu, współpracował  ze Stanisławem Sojką, Zbigniewem Wodeckim, Józefem Skrzekiem i wieloma czołowymi polskimi artystami. Grał również w zespole „Wawele”.

Od 2005 roku przebywał w USA grając między innymi w Big Band David Bentley – Floryda, współpracował  z legendarnym zespołem „The Platters” („Only you”).

W roku 2010 jako dyrektor był zaangażowany w organizacje i przebieg Międzynarodowego Palm Jazz Festival w Gliwicach.

Obecnie jest kierownikiem muzycznym Tarnogórskiego Kabaretu Literacko – Muzycznego.

Prowadzi  działalność pedagogiczną ucząc młodych adeptów sztuki muzycznej gry na instrumentach i śpiewu w ramach prowadzonej przez siebie w kilku miejscowościach Śląska Małej Akademii Muzyki.

MAREK KLEMENTOWSKI –  pełni funkcję dyrektora organizacyjnego kolejnych przedsięwzięć zespołu – wystawień Oratorium Śląskiego WZIEMIĘWZIECI, oratorium Jan Paweł II – PIELGRZYM, Misterium Muzycznego DROGA KRZYŻOWA, Ballady o Błogosławionym Jerzy Popiełuszce, a także tworzonych na potrzeby zamawiających programów uświetniających okolicznościowe spotkania i uroczystości.

Biografia

Jako Prezes Miechowickiego Stowarzyszenia Muzyczno–Kulturalnego, znany w środowisku działacz społeczny zaproszony na prawykonanie Oratorium Śląskiego Wziemięwzięci zachwycił się  wymową tekstów oraz muzyką i jej aranżacją. Postawił sobie wówczas cel – doprowadzenie do wystawienia dzieła w największej na Śląsku sali koncertowej  Domu Muzyki i Tańca oraz jego rozpowszechnienie wśród braci górniczej i mieszkańców śląskiej aglomeracji. To głównie dzięki jego determinacji oraz zaangażowaniu doszło do wielkiej premiery Oratorium Śląskiego WZIEMIĘWZIĘCI,  jego kolejnych wystawień oraz premiery i wystawień Oratorium Jan Paweł II – PIELGRZYM, premiery Misterium Muzycznego DROGA KRZYŻOWA.