Kiedy 365 dni temu żegnaliśmy odchodzący rok 2011,  projekt twórców Oratorium Jana Drechslera i Michała T. Malickiego był niemalże gotowy. Mieliśmy nadzieję pokazać go większej publiczności. Czynione były rozmowy i  wstępne ustalenia. Wczesną wiosną rozpoczęto próby. Prawykonanie, pod roboczą nazwą Czorne Słońca odbyło się 02 czerwca w sali baletowej Tarnogórskiego Centrum Kultury. W tym przedstawieniu wystąpili: Anna Jurzyca, Ola Kowalska, Magda Korosiewicz, Karol Chachurski, Andrzej Kanclerz,  muzycy pod dyrekcją kompozytora oraz chór Kolejarz pod batutą Izabeli Lysik-Różańskej. Sala pękała w szwach – przedstawienie obejrzało około dwustu osób – krewnych i znajomych twórców i artystów. Na propozycje dalszych występów nie trzeba było długo czekać.

Kolejny – zaplanowany na 22 września – odbył się w nowo wyremontowanej sali TCK.  Zaproszenia rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, ludzie z żalem odchodzili od okna recepcji już drugiego dnia po informacji puszczonej w sieci  o możliwości ich odebrania. Podczas występu tym razem do zespołu dołączyła w miejsce Magdy Basia Zachnik.  Burzy oklasków i bisom nie było końca.

Premiera odbyła się 03 listopada w wypełnionej, o ponad dwutysięcznej liczbie miejsc sali koncertowej Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Patronat nad tym spektaklem objęły: prezes Kompanii Węglowej S.A. Joanna Strzelec-Łobodzińska oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Producentem całego przedsięwzięcia został Marek Klementowski – prezes Miechowickiego Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego. Do zespołu wykonawców dołączyli: znany publiczności teatralnej, filmowej i telewizyjnej Bernard Krawczyk, muzycy Orkiestry Dętej Bytom Miechowice wraz z kapelmistrzem Józefem Słodczykiem oraz śpiewacy chóru Harmonia pod dyrekcją Romana Kota. Występ spotkał się z fantastycznym przyjęciem. Zaproszeni goście: prezesi, dyrektorzy przedsiębiorstw związanych z przemysłem wydobywczym i ratownictwem, pracownicy, górnicy i ich rodziny, mieszkańcy  miasta nie kryli wzruszenia i wyrazów uznania.

Dzięki zaproszeniu prezydenta miasta Bytom, pana Damiana Bartyli, Oratorium znów zabrzmi ze sceny wkrótce po Nowym Roku .

Tym podsumowaniem chcemy pokazać wszystkim naszym bliskim i dalszym, fanom, znajomym i zainteresowanym,  że:  Marzenia się spełniają! Trzeba tylko mocno wierzyć i nad ich realizacją intensywnie pracować.

Z tym przesłaniem wchodzimy w nowy 2013 rok, a mottem niech będzie refren jednego z naszych songów. Musi się coś w końcu udać!