Z całą pewnością to Święty Jan Paweł II  czuwał nad nami i pomimo prognozy dobra pogoda utrzymała się do końca dnia.  2-go maja w Bytomiu na placu Jana III Sobieskiego kilkaset mieszkańców  i przybyłych gości uczestniczyło w plenerowym wystawieniu dzieła. O godzinie 16.00 Górnicza Orkiestra Dęta ,,Bytom” pod dyrekcją Józefa Słodczyka dała Koncert Muzyki Sakralnej.

Godzinę później rozpoczęło się oratorium PIELGRZYM autorów Jana Drechslera (libretto) oraz  Michała T. Malickiego (kompozycja muzyczna i aranżacja) organizacyjnie przygotowane przez Marka Klementowskiego i ks. Bartosza Podhajeckiego. W programie wzięło udział blisko 12o osób: instrumentaliści pod kierunkiem kompozytora, soliści: Ola Kowalska, Karol Chachurski, Marysia Wylężek i Monika Kot, chóry Harmonia i Kolejarz pod dyrekcja Izabeli Lysik – Różańskiej oraz Romana Kota. Narrację prowadzili redaktor Anna Jurzyca  oraz popularny na Śląsku aktor Bernard Krawczyk. Wszyscy  widzowie otrzymali foldery z tekstem utworu. Mogli więc śledzić uważnie tekst a także wraz z wykonawcami śpiewać songi.

Przybyły na wystawienie oratorium Ks. Biskup Jan Kopiec, który wcześniej objął honorowym patronatem przedsięwzięcie powiedział na koniec – ,,Trzeba wielkiego talentu i zaangażowania, by  wielkie myśli Świętego Jana Pawła II przedstawić w tego rodzaju utworze”. Prezydent Miasta – Damian Bartyla wyraził  dumę i wdzięczność twórcom, że mógł za sprawą swojego urzędu przyczynić się do wystawienia tego dzieła w  Bytomiu i tym samym uczcić  760 -lecie powstania miasta.

Fotorelacja w naszej galerii.