palakt

Premiera nowego dzieła Jana Drechslera, Michała T. Malickiego i Marka Klementowskiego – Misterium Muzycznego DROGA KRZYŻOWA  odbędzie się 28 marca 20125 roku w kościele p.w. św. Jacka w Bytomiu.

Na utwór składa się 14 songów poprzedzonych narracjami i zakończonych powtarzającym się motywem, śpiewanym z organami kościelnymi. Zasadnicze brzmienie całego dzieła jest jednak rockowe, co jest niewątpliwie niespotykanym rozwiązaniem. Ośmioosobowy band z dynamiczną sekcją oscyluje między piano i forte. Wśród wykonawców jest 30-osobowy chór, funkcjonując niekonwencjonalnie, jako piąty wokalista, czasami spełniając rolę jeszcze jednego z instrumentów solowych. Songi mają różną stylistykę – od wspomnianego rocka, do bluesa, gospel, czy ciepłego popu i mrocznego gotic. Aura całości ma poprowadzić widzów w obszary nadziei i optymizmu, bo w przesłaniu autorów dzieła Droga Krzyżowa i jej zwieńczenie nie są ponurym końcem, a pełnym nadziei początkiem.

Wystąpią soliści: Ola Kowalska, Marysia Wylężek, Monika Kot i inni, band pod dyrekcją kompozytora Michała T. Malickiego, instrumentaliści, chór pod batutą Romana Kota.  Narrację poprowadzi znany śląski aktor Bernard Krawczyk. Całość obejmie słowem Anna Jurzyca.

Patronat nad przedsięwzięciem objął biskup gliwicki Jan Kopiec.